wtorek, 8 października 2013

Posesyjne refleksje - aktualizacja

Aktualizacja z 9.10.2013.
Dodałem zdjęcia z dziedzińca przyszłego biurowca i jego okolic. Na pierwszym zdjęciu pusty teren jest aktualnie niedostępny dla samochodów, gdyż uniemożliwiają to widoczne słupki. Był okres, kiedy tak nie było. W głębi może zmieścić się ok. 12 samochodów. Poniżej widok w stronę placu Emsdetten. Od czasu wprowadzenia odpłatności za parkowanie w II strefie, nie ma problemu z zaparkowaniem na nim. Z miejsca, gdzie zrobiłem obydwa zdjęcia, jest kilka minut spaceru do sporego parkingu przy targowisku w parku 1000-lecia. Na razie jest bezpłatny, ale raczej nie na zawsze. Znalezienie na nim wolnego miejsca, szczególnie w dni targowe (wt, pt i sob), graniczy z cudem. Czy to jest idealna lokalizacja dla biurowca z 4 kondygnacjami, gdzie jednorazowo zmieści się może i 300 pracowników? Podejrzewam, że bardzo wątpliwe.

Wczoraj obradowała chojnicka rada miasta, którą można było słuchać ze strony miasta (b.dobra jakość dźwięku) oraz oglądać i słuchać z chojnice.com (tragiczna fonia, dobry obraz). Na pamiątkę nagrałem na kamerze filmik, jak by ktoś miał pretensje. Wśród kilkunastu tematów informacji o działaniach międzysesyjnych, które przedstawił burmistrz, były takie jak, lewoskręt z Tucholskiej w Towarową, inauguracja roku akademickiego w Chojnicach, wizyty planowane i odbyte (minister E.Bieńkowska w Chojnicach czy w Ministerstwie Ochrony Środowiska). Sporo miejsca poświęcono sprawom drogowym. Poza wspomnianym skrętem w Towarową (dość karkołomne rozwiązanie), wiele było o projekcie zachodniej obwodnicy i tzw. małej obwodnicy, które przejęłyby ruch z kierunku Bytów - Sępólno. Tych akcentów nie zabrakło w celach, które miasto chciałoby zrealizować w kolejnym unijnym budżecie w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego.
Byłem ciekaw, czy będzie coś na temat pomysłu ulokowania biurowca we frontowej części starego szpitala, ale jednak nie było w tej części sesji. Na szczęście był na niej Bartosz Bluma, który czyta doniesienia medialne. Dopytywał o rolę pełnomocnika UM i czy miasto posiada wolne powierzchnie, które mogą być wykorzystane także na funkcje biurowe. Z odpowiedzi wynika, że na dziś UM popiera ulokowanie centrum usług biurowych właśnie przy ul. Okrężnej i pl. Niepodległości, bo jest to "znakomicie zlokalizowany budynek w centrum miasta, gdzie są parkingi" - stwierdził burmistrz. Poza tym SSW mieszcząca się w Gimnazjum nr 1 przynosi dochody dla miasta. Zdaje się, że moja koncepcja roszad lokalowych nie trafiła na podatny grunt, gdyż "Chojnice stać na Centrum Kultury, które będzie gotowe za kilka lat" - w innym miejscu obrad zauważył burmistrz.
 
Jeszcze raz Bartosz Bluma przydał się, by coś więcej wyciągnąć od władz miasta. Dowiedziałem się, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku 11 września stwierdził nieważność uchwały RM dotyczącą uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów, na których są niepubliczne prywatne przedszkola. Oczywiście jest to rzecz niegodna wzmianki na konferencji prasowej czy na sesji rady :) Przecież komisja rewizyjna i rada miasta, które odrzuciły skargę właścicielek przedszkoli MUSI mieć rację w tej sprawie, a nie WSA w Gdańsku. Zdaje się, że ponownie NSA w Warszawie będzie miało robotę z Chojnic. Już raz przyznało rację "przedszkolankom" w ich potyczkach z władzami miasta. Całość uzasadnienia i wyroku można przeczytać w tym miejscu.
Jeszcze jedna ciekawostka wpadła w moje ucho. Chyba wreszcie zaczęło irytować przewodniczącego RM zadawanie pytań przez burmistrza radnemu B.Blumie. Może wkrótce też zacznie go denerwować pouczanie, jak było i wczoraj, i wcześniej, że najlepszym miejscem na zadawanie pytań burmistrzowi jest jego gabinet i sala posiedzeń komisji, a nie sala obrad rady miasta. Jak było na sesji, można odsłuchać na stronie miasta Chojnice.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz